EĞİTİM

iantd1

Kapalı devre dalışı eğitimi daha önce bildiklerinizi unutup bir sürü beceriyi sil baştan öğreneceğiniz bir süreçtir. Sadece farklı kurallara sahip yeni bir disiplin olmayıp aynı zamanda suyun altında bir makineyi nasıl güvenli bir şekilde kullanılacağınızı öğreniyorsunuz. Dalıcı güvenliğinin en üste tutulması için de hem rEvo hem de IANTD tarafından özel kurs standartları belirlenmiştir. Dolayısıyla ödediğiniz ücret eğitiminizin karşılığıdır ve sertifikaya ancak eğitimde öğretilen beceri ve bilgiye hakim olduğunuzda hak kazanırsınız. Bu kural sadece rEvo için geçerli olmayıp tüm kapalı devre eğitimlerinin ortak özelliğidir. Gerekli becerilere hakim olabilmeniz için rEvo eğitimi esnasında ihtiyaç duyduğunuz tüm zamana sahipsiniz. Becerilere rahat bir şekilde yerine getirebildiğinizde kapalı devre dalışı sizin için hem güvenli hem de vaz geçilemez bir dalış biçimi olacaktır.

Hangi eğitmenlerden rEvo için kapalı devre dalış eğitimi alabilirim?

Kapalı devre dalış eğitimi ünite spesifiktir. Bunun sebebi her cihazın farklı tasarım ve kullanım şekli olduğu gibi aynı zamanda acil durum senaryoları cihazdan cihaza ve üreticiden üreticiye değişmektedir.

Dolayısıyla bir rEvo eğitimini ancak üretici tarafından onaylanmış ve kayıtlı olan bir rEvo eğitmeninden alabilirsiniz. Eğitmenleri üreticinin internet sayfasından kontrol edebilirsiniz (revo-rebreathers.com). Bir rEvo eğitmeninden alınan eğitim sonucunda başarılı olanlar üreticiye bildirilir ve sadece bundan sonra üreticiden ürün desteği ve cihaz satın alabilirsiniz. Eğitiminizi kendi cihazınızla yapmak için cihaz satın aldığınızda cihazla dalış yapabilmek için gerekli bazı parçalar doğrudan alıcıya teslim edilmeyip size rEvo eğitmeniniz tarafından kurs esnasında verilmektedir.

Eğitim Başına Katılımcı Sayısı

Kapalı devre dalış eğitimi yüksek kurs gereksinimlerine sahip olup rEvo dalıcı adaylarının kurs esnasında ihtiyaçları daha iyi karşılanabilsin diye eğitimdeki öğrenci sayısı en fazla iki kişidir. Eğer öğrencilerden en az biri daha önce farklı bir cihazda tanınmış bir eğitim sisteminden kapalı devre dalış eğitimi almış ise (crossover) öğrenci sayısı eğitim başına 3 olabilir

Crossover için örneğin Inspiration, KISS, JJ, SF-2 ve benzeri cihazlardan eğitim alınmış olması gerekmektedir. SCR diye adlandırılan yarı kapalı devre dalış cihazları için alınmış olan eğitimler ve Poseidon MK VI kapalı devre dalış cihazı için alınmış eğitimler crossover için hak kazandırmaz.

IANTD rEvo CCR Diver (Mod 1)

Eğitim sonucunda rEvo cihazı ile seyreltici olarak hava kullanarak 40m derinliğe kadar ve 15 dakikayı aşmayan zorunlu dekrompresyon beklemeleri gerektiren dalışlar yapabilirsiniz. Kurs için Advanced Nitrox, eşdeğer veya daha üst bir sertifikaya (örneğin Advanced Recreational Trimix Diver, Technical Diver, Normoxic Trimix Diver veya Trimix Diver gibi) sahip olmanız gerekmektedir. Eğer bu sertifikaya sahip değilseniz bunu rEvo kursu ile birlikte de yapabilirsiniz. Birinci seviye rEvo eğitimi, normal eğitim ve başka bir cihazda önceden başarılı bir şekilde eğitim almış dalgıçlar için crossover eğitimi olmaz üzere ikiye ayrılır. Pratik ve teorik çalışma sonucunda yazılı sınavı geçenler sertifika almaya hak kazanırlar.

Normal Eğitim

Toplam eğitim süresi en az 5 gündür (bir hafta vakit ayırılması önerilir). Eğitim esnasında toplamda su altında geçirilen süre en az 500 dakikadır. En az 8 dalış yapılmakta ve bu dalışlardan en az bir tanesi (asgari 60dk.) sığ suda ve en az 6 tanesi (asgari 360 dk.) açık suda geçmeli. Dalışlardan 4 tanesi 10m’den ve 2 tanesi 30m’den derin olmalıdır.

Crossover Eğitimi

Toplam eğitim süresi en az 2,5 gündür (4 gün vakit ayırılması önerilir). Eğitim esnasında toplamda su altında geçirilen süre en az 240 dakikadır. En az 5 dalış yapılmakta ve bu dalışlardan en az bir tanesi (asgari 60dk.) sığ suda ve en az 4 tanesi (asgari 180 dk.) açık suda geçmeli. Dalışlardan 3 tanesi 10m’den ve 2 tanesi 30m’den derin olmalıdır.

İleri Seviye rEvo Eğitimi

IANTD rEvo CCR Diver (Mod 1) eğitimini tamamlamış olup cihazlarla belirli bir süre dalış yapmış olanlar için ileri seviye rEvo eğitimleri mevcuttur. Bunlar Trimix gaz karışımı kullanarak 60m derinliğe kadar dalış imkanı tanıyan IANTD CCR Normoxic Trimix Diver (Mod 2) ve 100m derinliğe kadar dalış imkanı tanıyan IANTD CCR Trimix Diver (Mod 3).

rEvo Eğitmeni ve Dalış Okulu

rEvo Rebreathers Türkiye’nin eğitmeni ve teknik dalış okulu hakkında daha fazla bilgi edinin.

erol-680x1024

Erol Öztunalı

IANTD “rEvo” CCR Eğitmeni, IANTD Trimix Eğitmeni.

1993’te Berlin’deki üniversite eğitimi sırasında PADI eğitmeni olarak dalış eğitmenliğine başlayalı 20 senden fazla olmuştur. Günümüzde artık Antalya’nın Kaş ilçesinde yaşamakta ve buradaki “Sundiving Technical” adlı teknik dalış okulunu işletmektedir. Türkçe, Almanca ve İngilizce bilir.

       

Sundivingtechnical

Sundiving Technical, Kaş’ta uzen zamandır tanınan Sundiving Dalış okulunun technik dalış bölümüdür. Sundiving  1996 PADI  dalışmerkezi olarak kurulup 2000 yılından beri PADI Five Star Dive Center ünvanını taşımaktadır. Sundiving tekneyle rekreasyonel dalış operasyonunun yanında başlangıç seviyesinde dalış eğitiminden eğitmen eğitimine kadar her seviyede çalışmaktadır. Sundiving Technical adıyla 20 yılldır bilinen rekreasyonel dalış hizmetlerindeki yüksek standardını teknik dalgıçlarla buluşmaktadır.

Teknik dalışa yeni adım atacaklara veya merak edenler ileri rekreasyonel dalış eğitimleri sunarak yeni bir dalış dünyasının kapılarını açmaktayız. Tecrübeli teknik dalıcılar içince ileri Trimix kursları ile derinlikleri sebebiyle daha önce hiç kimsenin dalmadığı dalış noktalarına daldırıyoruz.

Teknik dalışta ilerledikçe keşfedecek daha ne kadar çok şey olduğunu göreceksiniz. Bu nedenle Sundiving bilinen sloganı “Fish know everything”i baş aşağı çevirdik. Sundiving Technical’ın sloganı:

 

“FISH KNOW NOTHING”